Jan Fišer

Jan FišerPrvní hudební nástroj jsem vyrobil v roce 1999. Bylo to první a asi i poslední banjo .V té době jsem studoval výrobu a restaurování nábytku na dnes Střední uměleckoprůmyslové škole hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové. Po dokončení jsem kvůli svému zájmu o hudbu a hudební nástroje pokračoval studiem na odborné houslařské škole v Lubech u Chebu .Tam se mi dostalo řemeslného základu výroby kytar, kterým jsem se chtěl věnovat.

Od roku 2005 samostatně vyrábím kytary pod svou značkou Jan Fišer a zároveň vyučuji stavbu kytar na uměleckoprůmyslové škole v Hradci králové. Díky své aktivní hře na kytaru jsem přišel do kontaktu s jazzem a blues, což ovlivnilo i sortiment kytar, které vyrábím. Nyní se zaměřuji především na jazzové archtop a akustické kytary. Vyvinul jsem několik vlastních modelů a stále experimentuji s novými dřevinami a designem.

Zakázkově vyrábím také kopie kytar osvědčených modelů od světoznámých značek. Především z období 1. pol 20. stol. V té době vznikly všechny vývojově nejdůležitější typy kytar. Vracím se k původním technologiím a zejména k původním nitrocelulózovým a lihovým povrchovým úpravám. V roce 2007 jsem se také začal zabývat výrobou houslí. Postavil jsem pouze několik kusů, ale  technologie, které jsem se při výrobě houslí naučil, mě velice zaujaly a začal jsem je aplikovat i při výrobě svých jazz- archtop kytar. Setkalo se to s velkým úspěchem u mých zákazníků a pro mě tím vznikl nový originální směr, kterému se stále věnuji. 

Snažím se oslovit kytaristy, kteří jsou konzervativní a vyhledávají tradici tak i ty, kteří vyhledávají inovativní přístup a originální typy kytar. Zakládám si především na kvalitní ruční práci a dřevinách té nejvyšší kvality pocházejících z Evropy i exotických zemí celého světa.